API Delevan 5022-244J
5022-244J picture photo
Mfg. Part Number
5022-244J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 240UH 210MA 7.8 OHM
Datasheet Download
5022-244J.pdf
Availability of 5022-244J
QUANTITY
5022-244J Order Process
Ship out your order
Specifications of 5022-244J
Internal Part NumberEIS-5022-244J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5022
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance240µH
Tolerance±5%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.8 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5022-244J
Related Links5022, 5022-244J Datasheet, API Delevan Distributor
5022-244J Details Description
Related parts for 5022-244J
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
LED 1" ORG PMI 230V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf