API Delevan 5022R-472J
5022R-472J picture photo
Mfg. Part Number
5022R-472J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 375MA 2.6 OHM
Datasheet Download
5022R-472J.pdf
Availability of 5022R-472J
QUANTITY
5022R-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of 5022R-472J
Internal Part NumberEIS-5022R-472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5022R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating375mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5022R-472J
Related Links5022R, 5022R-472J Datasheet, API Delevan Distributor
5022R-472J Details Description
Related parts for 5022R-472J
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 20A TO-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RSM 1 24VAC DPDT SOCKET datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD123 datasheet.pdf