TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-15P6-L
983-6S14-15P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-15P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6S14-15P6-L.pdf
Availability of 983-6S14-15P6-L
QUANTITY
983-6S14-15P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-15P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-15P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-15P6-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-15P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-15P6-L Details Description
Related parts for 983-6S14-15P6-L
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 261 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 125POS datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRCUIT SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 365MA 850 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
470UF 50V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf
75UF 16V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf