Microsemi Power Products APTGT100TL170G
APTGT100TL170G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT100TL170G
Brief Description
PWR MOD IGBT 3LEVEL INVERTER SP6
Datasheet Download
APTGT100TL170G.pdf
Availability of APTGT100TL170G
QUANTITY
APTGT100TL170G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT100TL170G
Internal Part NumberEIS-APTGT100TL170G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max560W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT100TL170G
Related LinksAPTGT10, APTGT100TL170G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT100TL170G Details Description
Related parts for APTGT100TL170G
SUMICON RECT CON 34PIN PLUG datasheet.pdf
IC SW ADDRESS DL W/1K MEM 6-TSOC datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 9POS TIN datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A datasheet.pdf