Vishay/Dale RLR05C4222FSBSL
RLR05C4222FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4222FSBSL
Brief Description
RES 42.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4222FSBSL.pdf
Availability of RLR05C4222FSBSL
QUANTITY
RLR05C4222FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4222FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4222FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4222FSBSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4222FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4222FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C4222FSBSL
IC 8051 MCU 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .173" .125"L datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
72CKT HDM B/P MOD. KEYED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28AWG 1.0MM datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf