| Internal Part Number | EIS-50295-5100ELF | |
| Standard Package | 56 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Specialized | |
| Series | HPC™ | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Usage | Daughtercard | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Connector Style | High Density (HDC, HDI, HPC) | |
| Number of Positions | 100 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | 25 | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | - | |
| Features | Mating Guide | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | - | |
| Current Rating | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Operating Temperature | - | |
| Voltage Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 50295-5100ELF | |
| Related Links | 50295-, 50295-5100ELF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 350782-1 | CONN CAP 9POS 94V-0 UNI-MATE | datasheet.pdf | |