Yageo RC0402JR-0724RL
RC0402JR-0724RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-0724RL
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-0724RL.pdf
Availability of RC0402JR-0724RL
QUANTITY
RC0402JR-0724RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-0724RL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-0724RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-0724RL
Related LinksRC0402J, RC0402JR-0724RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-0724RL Details Description
Related parts for RC0402JR-0724RL
DC/DC CONVERTER 1.2V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SEATING TOOL F.B. 192 PIN datasheet.pdf
CONN SPLICE 14-18AWG THRU datasheet.pdf
ANT INWAVE OMNI 3DBI 9" N FEM datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 250VAC 75VDC datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
1200UF 6.3V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf