Toshiba Semiconductor & Storage GT30J324(Q)
GT30J324(Q) picture photo
Mfg. Part Number
GT30J324(Q)
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 30A 170W TO3PN
Datasheet Download
GT30J324(Q).pdf
Availability of GT30J324(Q)
QUANTITY
GT30J324(Q) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT30J324(Q)
Internal Part NumberEIS-GT30J324(Q)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 30A
Power - Max170W
Switching Energy1mJ (on), 800µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C90ns/300ns
Test Condition300V, 30A, 24 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT30J324(Q)
Related LinksGT30J, GT30J324(Q) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
GT30J324(Q) Details Description
Related parts for GT30J324(Q)
DIODE SCHOTTKY 25V 1A MINI2 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LITH-ION 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf