FFF 50351-5200H
50351-5200H picture photo
Mfg. Part Number
50351-5200H
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4 ROW R/A RECEPT CARD
Datasheet Download
50351-5200H.pdf
Availability of 50351-5200H
QUANTITY
50351-5200H Order Process
Ship out your order
Specifications of 50351-5200H
Internal Part NumberEIS-50351-5200H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns50
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50351-5200H
Related Links50351, 50351-5200H Datasheet, FFF Distributor
50351-5200H Details Description
Related parts for 50351-5200H
CAP CER 6800PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 125KHZ 8MSOP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 10CKT datasheet.pdf
DK4 LD/32 120VAC RD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
3UF 150V 8X20.5 105C AXI datasheet.pdf