FFF 50642-1100E
50642-1100E picture photo
Mfg. Part Number
50642-1100E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS
Datasheet Download
50642-1100E.pdf
Availability of 50642-1100E
QUANTITY
50642-1100E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50642-1100E
Internal Part NumberEIS-50642-1100E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns25
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50642-1100E
Related Links50642, 50642-1100E Datasheet, FFF Distributor
50642-1100E Details Description
Related parts for 50642-1100E
CONN HEADER RTANG 7POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf