FFF 50645-1120E
50645-1120E picture photo
Mfg. Part Number
50645-1120E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
HPC 3R RA PF RECEPT
Datasheet Download
50645-1120E.pdf
Availability of 50645-1120E
QUANTITY
50645-1120E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50645-1120E
Internal Part NumberEIS-50645-1120E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns40
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50645-1120E
Related Links50645, 50645-1120E Datasheet, FFF Distributor
50645-1120E Details Description
Related parts for 50645-1120E
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO BNC JACK datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM VLP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf