Illinois Capacitor 507DCN2R7SEW
507DCN2R7SEW picture photo
Mfg. Part Number
507DCN2R7SEW
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 500F -20%, +50% 2.7V T/H
Datasheet Download
507DCN2R7SEW.pdf
Availability of 507DCN2R7SEW
QUANTITY
507DCN2R7SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of 507DCN2R7SEW
Internal Part NumberEIS-507DCN2R7SEW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDCN
Packaging*
Capacitance500F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
Termination*
Mounting Type*
Package / Case*
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)507DCN2R7SEW
Related Links507DCN, 507DCN2R7SEW Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
507DCN2R7SEW Details Description
Related parts for 507DCN2R7SEW
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRVR XFRMR CMOS PCMCIA 8SOIC datasheet.pdf
CLIP METAL FOR SPLIT RIBBON CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf