Grayhill, Inc. 50BS36-01-1-02S
50BS36-01-1-02S picture photo
Mfg. Part Number
50BS36-01-1-02S
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50BS36-01-1-02S.pdf
Availability of 50BS36-01-1-02S
QUANTITY
50BS36-01-1-02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50BS36-01-1-02S
Internal Part NumberEIS-50BS36-01-1-02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50BS36-01-1-02S
Related Links50BS36-, 50BS36-01-1-02S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50BS36-01-1-02S Details Description
Related parts for 50BS36-01-1-02S
FERRITE SPLIT FILTER 60POS PLAST datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Single-Wire Dimming 30mA, 100mA (Flash) Backlight, Camera Flash 28-TQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 6POS, AS16, VO, KEYA datasheet.pdf