Grayhill, Inc. 50E36-01-1-10N
50E36-01-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
50E36-01-1-10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T
Datasheet Download
50E36-01-1-10N.pdf
Availability of 50E36-01-1-10N
QUANTITY
50E36-01-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50E36-01-1-10N
Internal Part NumberEIS-50E36-01-1-10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50E36-01-1-10N
Related Links50E36-0, 50E36-01-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50E36-01-1-10N Details Description
Related parts for 50E36-01-1-10N
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COVER FOR 9159 SERIES RCPT datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE24 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
LC2MOS Complete, 12-Bit, 100 kHz, Sampling ADCs IC datasheet.pdf