Silicon Labs SI1037-A-GMR
SI1037-A-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI1037-A-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC MCU 16KB 4KB RAM 85LGA
Datasheet Download
SI1037-A-GMR.pdf
Availability of SI1037-A-GMR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1037-A-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1037-A-GMR
Internal Part NumberEIS-SI1037-A-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductC8051F96x and Si102x/3x MCUs
PCN Obsolescence/ EOLRCN-1410081 08/Oct/2014
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size16kB Flash, 4kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO53
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.8 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case85-VFLGA Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1037-A-GMR
Related LinksSI1037, SI1037-A-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1037-A-GMR Details Description
Related parts for SI1037-A-GMR
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 12V 50W datasheet.pdf