Grayhill, Inc. 50EP90-01-1-04N
50EP90-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50EP90-01-1-04N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50EP90-01-1-04N.pdf
Availability of 50EP90-01-1-04N
QUANTITY
50EP90-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50EP90-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50EP90-01-1-04N
Series50
Number of Positions4
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50EP90-01-1-04N
Related Links50EP90-, 50EP90-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50EP90-01-1-04N Details Description
Related parts for 50EP90-01-1-04N
CONN RING 3/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH W/MUX&REF 28SSOP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48XFLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CABLE ASSY 2POS 18AWG datasheet.pdf