Littelfuse 5KP160A-HRA
5KP160A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP160A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC AXIAL
Datasheet Download
5KP160A-HRA.pdf
Availability of 5KP160A-HRA
QUANTITY
5KP160A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP160A-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP160A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP160A-HRA
Related Links5KP16, 5KP160A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP160A-HRA Details Description
Related parts for 5KP160A-HRA
CONN HEADER 8POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf