Vishay/Dale RN60E5620FRSL
RN60E5620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5620FRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5620FRSL.pdf
Availability of RN60E5620FRSL
QUANTITY
RN60E5620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E5620FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5620FRSL
Related LinksRN60E5, RN60E5620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5620FRSL Details Description
Related parts for RN60E5620FRSL
CONVERTER DC/DC 3.3V 165W OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.92MM PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN RA datasheet.pdf