Rubycon 50JGV1M4X6.1
50JGV1M4X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
50JGV1M4X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50JGV1M4X6.1.pdf
Availability of 50JGV1M4X6.1
QUANTITY
50JGV1M4X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50JGV1M4X6.1
Internal Part NumberEIS-50JGV1M4X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current8mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50JGV1M4X6.1
Related Links50JGV1, 50JGV1M4X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
50JGV1M4X6.1 Details Description
Related parts for 50JGV1M4X6.1
CONN SPLICE PARA 1/0AWG AMPOWER datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 100A datasheet.pdf