Grayhill, Inc. 50KS36-01-1-04S
50KS36-01-1-04S picture photo
Mfg. Part Number
50KS36-01-1-04S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50KS36-01-1-04S.pdf
Availability of 50KS36-01-1-04S
QUANTITY
50KS36-01-1-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KS36-01-1-04S
Internal Part NumberEIS-50KS36-01-1-04S
Series50
Number of Positions4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KS36-01-1-04S
Related Links50KS36-, 50KS36-01-1-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KS36-01-1-04S Details Description
Related parts for 50KS36-01-1-04S
CONN HEADER 4POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 600V 14-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 18V 100A 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 8 POS 1.0MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC 12POS 0.50MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf