Grayhill, Inc. 50KS36-01-1-06S
50KS36-01-1-06S picture photo
Mfg. Part Number
50KS36-01-1-06S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50KS36-01-1-06S.pdf
Availability of 50KS36-01-1-06S
QUANTITY
50KS36-01-1-06S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KS36-01-1-06S
Internal Part NumberEIS-50KS36-01-1-06S
Series50
Number of Positions6
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KS36-01-1-06S
Related Links50KS36-, 50KS36-01-1-06S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KS36-01-1-06S Details Description
Related parts for 50KS36-01-1-06S
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 3.3V 6.6W 2.0A datasheet.pdf
GRAPH DISP 240X64 TRICLR LW VLT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62A 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf