Grayhill, Inc. 50KT60-01B06N
50KT60-01B06N picture photo
Mfg. Part Number
50KT60-01B06N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50KT60-01B06N.pdf
Availability of 50KT60-01B06N
QUANTITY
50KT60-01B06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KT60-01B06N
Internal Part NumberEIS-50KT60-01B06N
Series50
Number of Positions6
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KT60-01B06N
Related Links50KT60, 50KT60-01B06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KT60-01B06N Details Description
Related parts for 50KT60-01B06N
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.15A 5SON datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG180B 30AWG 100' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf