Microchip Technology MCP47FVB12A3-E/ST
MCP47FVB12A3-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP47FVB12A3-E/ST
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT
Datasheet Download
MCP47FVB12A3-E/ST.pdf
Availability of MCP47FVB12A3-E/ST
QUANTITY
MCP47FVB12A3-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP47FVB12A3-E/ST
Internal Part NumberEIS-MCP47FVB12A3-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
Packaging*
Settling Time6µs
Number of Bits10
Data InterfaceI²C
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Number of Outputs and Type2 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP47FVB12A3-E/ST
Related LinksMCP47FVB, MCP47FVB12A3-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP47FVB12A3-E/ST Details Description
Related parts for MCP47FVB12A3-E/ST
REGULATR 2.5V 5A CU CASE HRZ SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf