Rubycon 50LSQ100000MNB64X119
50LSQ100000MNB64X119 picture photo
Mfg. Part Number
50LSQ100000MNB64X119
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
50LSQ100000MNB64X119.pdf
Availability of 50LSQ100000MNB64X119
QUANTITY
50LSQ100000MNB64X119 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50LSQ100000MNB64X119
Internal Part NumberEIS-50LSQ100000MNB64X119
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.2A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50LSQ100000MNB64X119
Related Links50LSQ10000, 50LSQ100000MNB64X119 Datasheet, Rubycon Distributor
50LSQ100000MNB64X119 Details Description
Related parts for 50LSQ100000MNB64X119
PHOTODIODE BLUE 29.5MM SQ BARE datasheet.pdf
CONN DUAL PLUG WALLPLT 4POS FMAL datasheet.pdf
LED 9MM 565NM GRN TRANSP SFIRE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS ECONOSEAL datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 6.5A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.2A 26 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf