Sullins Connector Solutions SFM210-LPPE-S18-SD-BK
SFM210-LPPE-S18-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFM210-LPPE-S18-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFM210-LPPE-S18-SD-BK.pdf
Availability of SFM210-LPPE-S18-SD-BK
QUANTITY
SFM210-LPPE-S18-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFM210-LPPE-S18-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SFM210-LPPE-S18-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSFM210
PackagingTube
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFM210-LPPE-S18-SD-BK
Related LinksSFM210-LPP, SFM210-LPPE-S18-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFM210-LPPE-S18-SD-BK Details Description
Related parts for SFM210-LPPE-S18-SD-BK
CONN SPRING 28POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATORS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
NFC/RFID 64KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27.69V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf