Rubycon 50LSQ15000MEFC36X83
50LSQ15000MEFC36X83 picture photo
Mfg. Part Number
50LSQ15000MEFC36X83
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
50LSQ15000MEFC36X83.pdf
Availability of 50LSQ15000MEFC36X83
QUANTITY
50LSQ15000MEFC36X83 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50LSQ15000MEFC36X83
Internal Part NumberEIS-50LSQ15000MEFC36X83
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50LSQ15000MEFC36X83
Related Links50LSQ1500, 50LSQ15000MEFC36X83 Datasheet, Rubycon Distributor
50LSQ15000MEFC36X83 Details Description
Related parts for 50LSQ15000MEFC36X83
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23 datasheet.pdf
MTEI CONN 10P REC ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 250MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf