AVX Corporation F970J476MNC
F970J476MNC picture photo
Mfg. Part Number
F970J476MNC
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
F970J476MNC.pdf
Availability of F970J476MNC
QUANTITY
F970J476MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F970J476MNC
Internal Part NumberEIS-F970J476MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F970J476MNC
Related LinksF970J, F970J476MNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F970J476MNC Details Description
Related parts for F970J476MNC
TRANS NPN/PNP 45V 0.5A SC74-6 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SGL ULP 12-TQFN datasheet.pdf
TERM STRIPPING BLADE datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf