Rubycon 50MS510MEFCTZ6.3X5
50MS510MEFCTZ6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
50MS510MEFCTZ6.3X5
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS510MEFCTZ6.3X5.pdf
Availability of 50MS510MEFCTZ6.3X5
QUANTITY
50MS510MEFCTZ6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS510MEFCTZ6.3X5
Internal Part NumberEIS-50MS510MEFCTZ6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS510MEFCTZ6.3X5
Related Links50MS510ME, 50MS510MEFCTZ6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS510MEFCTZ6.3X5 Details Description
Related parts for 50MS510MEFCTZ6.3X5
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 24" RG-316DS datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 1.32 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FILTER EMI 100PF 100V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 68K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf