Rubycon 50MS56.8MEFC6.3X5
50MS56.8MEFC6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
50MS56.8MEFC6.3X5
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS56.8MEFC6.3X5.pdf
Availability of 50MS56.8MEFC6.3X5
QUANTITY
50MS56.8MEFC6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS56.8MEFC6.3X5
Internal Part NumberEIS-50MS56.8MEFC6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS56.8MEFC6.3X5
Related Links50MS56.8, 50MS56.8MEFC6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS56.8MEFC6.3X5 Details Description
Related parts for 50MS56.8MEFC6.3X5
IC REG LDO 2.9V 0.15A/0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A S08 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.6A datasheet.pdf