Rubycon 50MS70.33MEFCT54X7
50MS70.33MEFCT54X7 picture photo
Mfg. Part Number
50MS70.33MEFCT54X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS70.33MEFCT54X7.pdf
Availability of 50MS70.33MEFCT54X7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50MS70.33MEFCT54X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS70.33MEFCT54X7
Internal Part NumberEIS-50MS70.33MEFCT54X7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS70.33MEFCT54X7
Related Links50MS70.33, 50MS70.33MEFCT54X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS70.33MEFCT54X7 Details Description
Related parts for 50MS70.33MEFCT54X7
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 0804 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
PRSSR TRNS -1TO9BR 4-20MA datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 100NH 115A SMT datasheet.pdf