Rubycon 50MS71MEFCT54X7
50MS71MEFCT54X7 picture photo
Mfg. Part Number
50MS71MEFCT54X7
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS71MEFCT54X7.pdf
Availability of 50MS71MEFCT54X7
QUANTITY
50MS71MEFCT54X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS71MEFCT54X7
Internal Part NumberEIS-50MS71MEFCT54X7
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS71MEFCT54X7
Related Links50MS71M, 50MS71MEFCT54X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS71MEFCT54X7 Details Description
Related parts for 50MS71MEFCT54X7
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20SSOP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf