Rubycon 50MXC12000MEFCSN30X50
50MXC12000MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
50MXC12000MEFCSN30X50
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
50MXC12000MEFCSN30X50.pdf
Availability of 50MXC12000MEFCSN30X50
QUANTITY
50MXC12000MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MXC12000MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-50MXC12000MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MXC12000MEFCSN30X50
Related Links50MXC12000, 50MXC12000MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
50MXC12000MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 50MXC12000MEFCSN30X50
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.7V 10DFN datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 600VA datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SITE LICENSE SRIO 2.1 ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICO2 9DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D datasheet.pdf
COUPLER RJ45 CAT.6A datasheet.pdf
M12 8 POS FEMALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf