Rubycon 50MXC5600MEFCSN25X40
50MXC5600MEFCSN25X40 picture photo
Mfg. Part Number
50MXC5600MEFCSN25X40
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
50MXC5600MEFCSN25X40.pdf
Availability of 50MXC5600MEFCSN25X40
QUANTITY
50MXC5600MEFCSN25X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MXC5600MEFCSN25X40
Internal Part NumberEIS-50MXC5600MEFCSN25X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MXC5600MEFCSN25X40
Related Links50MXC5600M, 50MXC5600MEFCSN25X40 Datasheet, Rubycon Distributor
50MXC5600MEFCSN25X40 Details Description
Related parts for 50MXC5600MEFCSN25X40
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK 50/125 VIOLET datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
STRIP MARKER 24 STD datasheet.pdf
FILTER SAW 915.00 MHZ SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3624-A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 8GHZ datasheet.pdf