Rubycon 50NA4.7MEFC5X11
50NA4.7MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50NA4.7MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NA4.7MEFC5X11.pdf
Availability of 50NA4.7MEFC5X11
QUANTITY
50NA4.7MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NA4.7MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50NA4.7MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NA4.7MEFC5X11
Related Links50NA4.7, 50NA4.7MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50NA4.7MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50NA4.7MEFC5X11
IC DRIVER MOSF HI/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
FRAME WIRE 3/16X15-1/4X18-15/16 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
26 MODII HDR DRST SHRD A/PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf