Rubycon 50NSEV3.3M5X5.5
50NSEV3.3M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
50NSEV3.3M5X5.5
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50NSEV3.3M5X5.5.pdf
Availability of 50NSEV3.3M5X5.5
QUANTITY
50NSEV3.3M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NSEV3.3M5X5.5
Internal Part NumberEIS-50NSEV3.3M5X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NSEV3.3M5X5.5
Related Links50NSEV3, 50NSEV3.3M5X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50NSEV3.3M5X5.5 Details Description
Related parts for 50NSEV3.3M5X5.5
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL-TTL 20-PLCC datasheet.pdf
CABLE ASSM .05" 10PS SGL END 12" datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.2A 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
2X6 PIN SPLIT CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf