Rubycon 50NSKV1M4X5.5
50NSKV1M4X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
50NSKV1M4X5.5
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50NSKV1M4X5.5.pdf
Availability of 50NSKV1M4X5.5
QUANTITY
50NSKV1M4X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NSKV1M4X5.5
Internal Part NumberEIS-50NSKV1M4X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current8.4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NSKV1M4X5.5
Related Links50NSKV, 50NSKV1M4X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50NSKV1M4X5.5 Details Description
Related parts for 50NSKV1M4X5.5
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
HEAT GUN SYSTEM 120V 130-1000 F datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 100M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.3A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 845 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 3 OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf