Rubycon 50NW50.1MEFC4X5
50NW50.1MEFC4X5 picture photo
Mfg. Part Number
50NW50.1MEFC4X5
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NW50.1MEFC4X5.pdf
Availability of 50NW50.1MEFC4X5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50NW50.1MEFC4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NW50.1MEFC4X5
Internal Part NumberEIS-50NW50.1MEFC4X5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNW5
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NW50.1MEFC4X5
Related Links50NW50., 50NW50.1MEFC4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
50NW50.1MEFC4X5 Details Description
Related parts for 50NW50.1MEFC4X5
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
INSTALLATION TOOL SILVER TOOL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48TVSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SHIFT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 14A TO-254AA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 25 F 48" YEL datasheet.pdf