Rubycon 50NW71MEFC4X7
50NW71MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
50NW71MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NW71MEFC4X7.pdf
Availability of 50NW71MEFC4X7
QUANTITY
50NW71MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NW71MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-50NW71MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNW7
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NW71MEFC4X7
Related Links50NW71, 50NW71MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50NW71MEFC4X7 Details Description
Related parts for 50NW71MEFC4X7
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 10A ITO220 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 49POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN 92X25MM 12VDC IP68 75CFM datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf