Grayhill, Inc. 50P36-01-1-02N
50P36-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
50P36-01-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50P36-01-1-02N.pdf
Availability of 50P36-01-1-02N
QUANTITY
50P36-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50P36-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-50P36-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50P36-01-1-02N
Related Links50P36-0, 50P36-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50P36-01-1-02N Details Description
Related parts for 50P36-01-1-02N
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DL NON-INV SC706 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
0603 10K J70 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 28VDC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf