Cornell Dubilier Electronics CGS332U150V5C
CGS332U150V5C picture photo
Mfg. Part Number
CGS332U150V5C
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 150V SCREW
Datasheet Download
CGS332U150V5C.pdf
Availability of CGS332U150V5C
QUANTITY
CGS332U150V5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332U150V5C
Internal Part NumberEIS-CGS332U150V5C
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332U150V5C
Related LinksCGS332, CGS332U150V5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332U150V5C Details Description
Related parts for CGS332U150V5C
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH UNIT KEYLOCK ALT 2POS BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 7.0X5.0 CMOS datasheet.pdf
IGBT 1200V 580A 1925W PKG D datasheet.pdf