Rubycon 50PK22MEFCTA5X11
50PK22MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50PK22MEFCTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK22MEFCTA5X11.pdf
Availability of 50PK22MEFCTA5X11
QUANTITY
50PK22MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK22MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-50PK22MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK22MEFCTA5X11
Related Links50PK22ME, 50PK22MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK22MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 50PK22MEFCTA5X11
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES .5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf