Rubycon 50PK3300MEFCGC18X31.5
50PK3300MEFCGC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
50PK3300MEFCGC18X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK3300MEFCGC18X31.5.pdf
Availability of 50PK3300MEFCGC18X31.5
QUANTITY
50PK3300MEFCGC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK3300MEFCGC18X31.5
Internal Part NumberEIS-50PK3300MEFCGC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK3300MEFCGC18X31.5
Related Links50PK3300ME, 50PK3300MEFCGC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK3300MEFCGC18X31.5 Details Description
Related parts for 50PK3300MEFCGC18X31.5
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 65W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 2GHZ M03 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 PROG 28WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf