Grayhill, Inc. 50PT60-01-1-06N
50PT60-01-1-06N picture photo
Mfg. Part Number
50PT60-01-1-06N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50PT60-01-1-06N.pdf
Availability of 50PT60-01-1-06N
QUANTITY
50PT60-01-1-06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PT60-01-1-06N
Internal Part NumberEIS-50PT60-01-1-06N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions6
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PT60-01-1-06N
Related Links50PT60-, 50PT60-01-1-06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50PT60-01-1-06N Details Description
Related parts for 50PT60-01-1-06N
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.18"L X 3.31"W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf