Amphenol Aerospace Operations MS3459L12S-3B
MS3459L12S-3B picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L12S-3B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3459L12S-3B.pdf
Availability of MS3459L12S-3B
QUANTITY
MS3459L12S-3B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L12S-3B
Internal Part NumberEIS-MS3459L12S-3B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L12S-3B
Related LinksMS3459, MS3459L12S-3B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L12S-3B Details Description
Related parts for MS3459L12S-3B
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 5V 36" datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf