Grayhill, Inc. 50PT60-01-2-03N
50PT60-01-2-03N picture photo
Mfg. Part Number
50PT60-01-2-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T
Datasheet Download
50PT60-01-2-03N.pdf
Availability of 50PT60-01-2-03N
QUANTITY
50PT60-01-2-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PT60-01-2-03N
Internal Part NumberEIS-50PT60-01-2-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PT60-01-2-03N
Related Links50PT60-, 50PT60-01-2-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50PT60-01-2-03N Details Description
Related parts for 50PT60-01-2-03N
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 18A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SCHMITT-TRIG SOT353 datasheet.pdf
9+9 WAY M VERT BM SMT W/3.5MM JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf