Rubycon 50PX470MEFCT810X20
50PX470MEFCT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
50PX470MEFCT810X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PX470MEFCT810X20.pdf
Availability of 50PX470MEFCT810X20
QUANTITY
50PX470MEFCT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PX470MEFCT810X20
Internal Part NumberEIS-50PX470MEFCT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PX470MEFCT810X20
Related Links50PX470ME, 50PX470MEFCT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50PX470MEFCT810X20 Details Description
Related parts for 50PX470MEFCT810X20
IC ADC 24BIT DIFF INPUT 28SSOP datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 26POS R/A .155" datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf