Rubycon 50RX30100M10X12.5
50RX30100M10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50RX30100M10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX30100M10X12.5.pdf
Availability of 50RX30100M10X12.5
QUANTITY
50RX30100M10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX30100M10X12.5
Internal Part NumberEIS-50RX30100M10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRX-30 Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current364mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX30100M10X12.5
Related Links50RX3010, 50RX30100M10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX30100M10X12.5 Details Description
Related parts for 50RX30100M10X12.5
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ RF 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf