Rubycon 50RX30100MT810X12.5
50RX30100MT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50RX30100MT810X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX30100MT810X12.5.pdf
Availability of 50RX30100MT810X12.5
QUANTITY
50RX30100MT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX30100MT810X12.5
Internal Part NumberEIS-50RX30100MT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current364mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX30100MT810X12.5
Related Links50RX30100, 50RX30100MT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX30100MT810X12.5 Details Description
Related parts for 50RX30100MT810X12.5
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.7V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 73V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V CR17335 W/TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf