Vishay/Dale RN55C8872FRE6
RN55C8872FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8872FRE6
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8872FRE6.pdf
Availability of RN55C8872FRE6
QUANTITY
RN55C8872FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8872FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8872FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8872FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8872FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8872FRE6 Details Description
Related parts for RN55C8872FRE6
IC POT DIG NV 200K 32POS 8-USOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 3POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf