Omron G4W-2214P-US-HP-DC24
G4W-2214P-US-HP-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G4W-2214P-US-HP-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 24V
Datasheet Download
G4W-2214P-US-HP-DC24.pdf
Availability of G4W-2214P-US-HP-DC24
QUANTITY
G4W-2214P-US-HP-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G4W-2214P-US-HP-DC24
Internal Part NumberEIS-G4W-2214P-US-HP-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG4W
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power800 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G4W-2214P-US-HP-DC24
Related LinksG4W-2214P-, G4W-2214P-US-HP-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G4W-2214P-US-HP-DC24 Details Description
Related parts for G4W-2214P-US-HP-DC24
PROTO BOARD 8PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1200V SCR DBLR datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf